Menu

Usługi opiekuńcze z MOPS-u – procedura krok po kroku

Marzec 29, 2017 - Uncategorized
Usługi opiekuńcze z MOPS-u – procedura krok po kroku

 
W Ośrodkach Pomocy Społecznej możemy skorzystać z pomocy w zakresie opieki nad seniorami. Świadczą one między innymi usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze. Kto może na nie liczyć i jak odbywa się procedura ubiegania się o pomoc?
 
Oferowane przez MOPS-y oraz Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej usługi opiekuńcze polegają na świadczeniu pomocy od poniedziałku do piątku w liczbie 1-2 godzin dziennie. Jest to pomoc skierowana głównie do osób samotnych, które wymagają wsparcia innych, na przykład z powodu choroby, wieku, niepełnosprawności. Pomoc przyznawana jest przede wszystkim starszym osobom samotnym, natomiast w przypadku osób, które posiadają rodzinę, prawodawca wskazał, że to właśnie rodzina musi w pierwszej kolejności zapewnić opiekę. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być prywatna opieka domowa Warszawa czy w innym mieście.
 
Tryb udzielania pomocy
Na początku konieczne jest przygotowanie wniosku o pomoc w postaci usług opiekuńczych. Należy dołączyć do niego także zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, które uzasadnia korzystanie z tego rodzaju usług.
 
Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, aby ustalić, czy osoba, której pomoc ma dotyczyć, spełnia odpowiednie ku temu warunki. Zwykle w terminie do 2 tygodni pracownik odwiedza osobę oczekującą. Na tej podstawie sporządzana jest decyzja dotycząca usług opiekuńczych – wydawana jest ona w terminie 30 dni od otrzymania zgłoszenia.
 
Czy usługi opiekuńcze z MOPS są płatne?
Oczywiście, usługi mogą być też związane z opłatami, niemniej nie zawsze są one pobierane. Przede wszystkim jest to zależne od dochodu netto. Gdy wobec tego przekracza on wyznaczone limity, wówczas konieczne będzie poniesienie opłat. Gdy jednak kryterium dochodowe znajduje się poniżej corocznie aktualizowanej sumy, wówczas opłaty nie są pobierane.
 
Gdy okazuje się, że nie senior i jego bliscy nie spełniają wymogów MOPS-u, jedynym rozwiązaniem pozostaje prywatna opieka domowa Warszawa czy w innych miastach. Można też skorzystać z pomocy domów seniora.
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *